Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hamileyken Seyahat Etme

Bayram ve tatiller ülkemizde çeşitli zamanlarda tatil imkanı sağlayacak kadar uzun olarak yaşanmaktadır, dolayısıyla seyahatlerinizden birini hamileyken gerçekleştirmeniz yüksek olasılıklıdır. Yoğun çalışma ortamında da bol bol uçağa binmeniz gerekiyor olabilir. Hamilelik süreci 9 ay gibi uzun bir süre olduğundan özellikle de yaşadığımız çağda insanlar çeşitli nedenlerle seyahat ihtiyacı duymaktalar, hemen söylemeliyim ki eğer gebelik sorunsuz başlamışsa seyahat edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Ancak uçak, araba ya da gemi ile seyahat ederken bazı tedbirler alarak gezinizi bir kabusa çevirmekten kurtulabilirsiniz.

–  Her şeyden önce kullanacağınız seyahat aracına ve gideceğiniz yerin özelliğine göre giyinmelisiniz. Örneğin uçak yolculuğu yapacaksanız daha bol giysileri tercih etmeli ve sıcaklığı kontrol etme şansınız olmayacağı için yanınıza üzerinize alabileceğiniz şal türü ilave giysiler bulundurmalısınız. Aynı şartlar otobüs yolculuğu için de geçerlidir. Tabii mümkün olduğu kadar kısa mesafeli yolculukları tercih ederseniz daha iyi olur.

Eğer uzun yola gitmek durumundaysanız o zaman her saat oturduğunuz yerden kalkıp 3-5 dakikalık yürüyüşler yapmalısınız. Kendi aracınızla yolculuk yapıyorsanız yine her saat başı aracınızı durdurarak kısa yürüyüşler yapmak kan akımının düzene girmesi açısından yararlıdır. Emniyet kemerinizi ise karnınızdan geçmeyecek omuz üstünüzden koltuk altınıza doğru gelecek şekilde ve karın altından kavrayacak şekilde bağlamanız yararınıza olacaktır.

–  Hamilelikte su ihtiyacı çok arttığından yanınızda mutlaka su bulundurmalısınız.

–  Kan şeker düzeyleri gebelerde çok değişken olduğundan yanınızda atıştırmak için bisküvi türü gıdalar olmalıdır.

–  En az bunlar kadar önemlisi gebeliğinize ait tüm kayıtların bir örneği yanınızda olmalıdır, kan grubunuzu yansıtan görünüz bir kimliğin yanınızda bulunmasında yarar vardır. Herhangi bir sorun halinde başvuracağınız sağlık kuruluşunda bunlar sizin ve sizi tanımayan doktorunuz için son derece faydalı olacaktır. Günümüzde minik taşınabilir bellek birimleri (USB stick) çok yaygınlaşmış ve ekonomiktir (30-35 TL) bir tane edinip dokümanlarınızı bilgisayarda taratıp içine kaydetmeniz ve daima anahtarlığınızda asılı tutmanız yararınıza olacaktır.