Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hakkımda

Dr Ebru Alper kimdir?

Herkese merhaba,

Muayene için ilk kez bana gelip odamdaki resimleri gören hastalarımdan şu cümleyi pek çok kez duymuşumdur: “Ne güzel bir iş yapıyorsunuz, ne çok kişiyi mutlu etmişsiniz…“ Gerçekten de doğum yapmak, insanları hastaneye getiren yegane mutlu neden olsa gerek. Zaman zaman stresli olsa da güzel bir iş yapıyorum. Şimdiye kadarki meslek yaşamım boyunca hastalarımdan iyi, kötü çok şey öğrendim, unutulmayacak çok değerli anılarım var. Birçok kadının en mutlu anlarına tanıklık ettim. Şunu söyleyebilirim ki bir kadının yaşamındaki en mutlu anlardan biri sorunsuz geçen bir gebelikten sonra sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmektir. Bu, aslında bir doğum hekiminin de en mutlu anlarından biridir.

Bizim mutluluğumuzun altında iki sebep yatar; İlki anneyle bebeğinin kavuştuğu o özel ana, en yakından tanıklık etmek; ikincisi ise bir gebelik ve doğum serüvenini daha sorunsuz bir şekilde tamamlamış olmak. Mesleğimde geçirdiğim onca yıldan sonra, bebeği annesinin kollarına vermek ve ilk karşılaşmalarına tanıklık etmek hala ilk günkü kadar duygulandırır beni. Bunda anne olmamın ve aynı hisleri yaşamış olmamın da etkisi var tabii ki…

Sadece gebelik ve doğum değil, kadın hayatının her dönemi ve sorununda yanınızdayım. Çocukluk, ergenlik, yetişkinlik, menopoz ve yaşlılık…”Kadınlarla uğraşmak zordur” derler ama, ben hastalarımla ilgilenmekten ve hayatlarına dokunmaktan hep keyif aldım. Bazen doktorları, bazen psikologları bazen de en yakınları oldum. Bu da mesleğimin en güzel yanı olsa gerek…

Sitemi hazırlarken hastalarım tarafından sıklıkla yöneltilen soruları esas aldım. Sitemin literatür desteği olan güncel bilgileri içeren, yaşayan ve dinamik bir içeriği olmasını istedim. Bazı bölümlerde kişisel görüşlerim ve mesleki deneyimlerime de yer verdim. Tıpta bir deyim vardır “Hastalık yoktur, hasta vardır.” Bu söz hastalıkların kesin kalıplara göre tanınamayacağını, farklı kişilerde farklı bulgularla ortaya çıkabileceğini anlatır.

Burada yer alan bilgileri bu yönlendirmenin ışığında okumanızı rica ediyorum. Hastalarımın pek çoğunun internetten okudukları nedeniyle panik halinde muayeneye geldiklerine sıklıkla tanık oldum. Böyle bir duruma sebep olmak istemem. Önerim, burada veya başka yerde okuduğunuz bilgileri kendinize uyarlamadan önce doktorunuza danışmanızdır.

Burada temel konular yanında güncel bilgiler de bulabilirsiniz. Sitemin dışında; Dr Ebru Alper facebook sayfam, Dr Ebru Alper youtube kanalımda ve drebrualper_ilekadinlaraozel instagram sayfamda da paylaşımlarımı takip edebilirsiniz. Olumlu ya da olumsuz eleştirileriniz ve katkılarınız benim için çok önemli, paylaşırsanız sevinirim. Doğru, güncel ve anlaşılır olmasına özen göstererek hazırladığım sitemin sizlere yararlı olmasını dilerim.

Sevgi, saygı ve sağlıkla kalın

Dr Ebru ALPER

 

Kısa Özgeçmişim

İstanbul’ da doğdum. Orta öğrenimimi Sankt Georg Avusturya Kız Lisesi’nde 1988 yılında tamamladım.

Aynı yıl çocukluk hayalim olan tıp eğitimine İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde başladım.
Tıp fakültesinden 1994 yılında mezun oldum ve yine çok istediğim Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasına başladım. Uzmanlık eğitimimi Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde 1999 yılı Mart ayında tamamladım. Aynı hastaneye uzman olarak atandım ve 1999 Mart- 2004 Aralık yılları arasında; son 3 yılı İnfertilite ve Menopoz Bölümü olmak üzere, bu hastanede görev yaptım.

Ocak 2005 yılında Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Bölümü ve Tüp Bebek Merkezi’nde çalışmaya başladım. 2006 yılında Tüp Bebek Eğitimi’ ni tamamlayıp sertifikamı aldım. Halen aynı merkezde görev yapmaktayım.
İngilizce ve Almanca biliyorum.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof Dr Aydın Alper’ le 1995 yılında evlendim. Oğlumuz Alp 1996 yılında, kızımız Ece 2000 yılında dünyaya geldi.
İşim günlük rutinimin en büyük kısmını oluştursa da sonuçta ben de bir eş ama her şeyden önce bir anneyim…

Ailemizin sağlık, huzur ve mutluluğu her zaman eşim ve benim önceliğimizdir.