Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gebelerde Zika Virüs Enfeksiyonu İçin CDC Klinik Rehberi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Zika virusün etkili olduğu bölgelerden Amerika Birleşik Devletler(ABD)‘ e dönen gebe kadınlara hizmet veren sağlık hizmet sunucuları ve obstetrisyenler için geçici bir rehber yayınladı.

Bu yeni rehberde CDC, gebe olan veya gebe olma ihtimali olan kadınlara, Zika virüsün yayıldığı Orta-Güney Amerika toprakları ve Karayipler’in de içinde bulunduğu 14 ülkeye yolculuk yapmamaları önerisinde bulundu.

 

Obstetrisyen ve Jinekologlar Gebelikte Zika Virüs Taraması İçin Test Önermeli

CDC, ACOG ve SMFM ile konsultasyon halinde, tüm gebe kadınlara, yakın zamanda Zika virüsün yayıldığı bölgelere yolculuk edip etmediklerini sormalarını önerdi. Bu yolculuğu yapan ve yolculuk boyunca veya 2 hafta içinde ateş, döküntü, kas ağrısı veya konjuktivit geçirenlerin test edilmesi ve Zika pozitif test sonuçlarının uygun bölgesel sağlık birimlerine bildirilmesi gerekmektedir.

Semptomatik kadınlar, semptom başlangıcından 1 hafta içinde reverse transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile test edilebilirler. Antikor testi, semptom başlangıcından 4 veya daha uzun süre geçtikten sonra önerilmemektedir çünkü diğer flavivirüs (örn, dengue ateşi veya sarı humma) türleri ile karşı reaktivite gelişebilmektedir. Amniotik sıvıda da RT-PCR test edilebilir, fakat bu noktada sensitivite ve spesifisite bilinmemektedir.

Ticari olarak erişilebilir bir test bulunmamaktadır ancak CDC ve çeşitli eyalet sağlık birimlerinde test yapılabilir. Zika virüsün CDC rehberi, Zika pozitif gebe kadınları takip eden klinisyenlerin, Zika’ nın mikrosefali ile ilişkili olması nedeniyle, fetüsün gelişimini düzenli ultrasonografi ile takip etmelerini önermektedir.

Zika için henüz etkili bir antiviral tedavi bulunmamaktadır. CDC ateşi olan gebe kadınlara, asetaminofeni kapsayan semptomatik tedavi önermektedir.

 

ABD’ de İlk Zika Mikrosefalisi

ABD’de ilk Zika ile ilişkili mikrosefali, Mayıs 2015’ den önce Brezilya’ da yaşayan, Hawaii’ daki bir annede bu hafta rapor edildi.

Buna ek olarak, yakın zamanda, kamusal sağlık yetkilileri El Salvador’ a yolculuk yapmış Harris County’ nin de içinde bulunduğu yetişkinlerde çeşitli Zika vakaları tespit etti. Florida’ da da üç vaka daha doğrulanmış, bunlardan ikisi Miami-Dade County’ de yaşayan ve Aralık’ ta Kolombiya’ ya yolculuk yapmış kişiler iken diğeri Aralık’ ta Venezula’ ya yolculuk etmiştir.

 

ABD’ de bugüne kadar görülen tüm Zika vakaları diğer ülkelere ziyaret sonrası ortaya çıkmış;

CDC basın ofisi çalışanı Candice Burns Hoffmann Medscape Medical News’e bugüne kadar ABD’ de lokal olarak yayılan herhangi bir vaka olmadığını vurguladı. Hoffmann, yolculuk ile ilişkili Zika virus vakasının ilk kez, ABD yolcuları arasında 2007’ de bildirildiğini,  2007’den 2014’e kadar 14 yolcunun Zika pozitif olarak kayıt alındığını, 2015 ve 2016’ da en az 12 yolcunun daha Zika pozitif olduğunu ve yeni kayıtların da CDC tarafından tutulmaya devam ettiğini söyledi.

CDC seyahatten dönen yolcular arasında daha fazla Zika virus vakası görmeyi beklediklerini  ve bu durumun, sivrisineklerin virüsün yayılmasına olanak sağladığı özellikle körfez kıyılarında lokal yayılma riskini artırabileceğini belirtti.

Hoffman, CDC’ nin Amerika’ da oluşabilecek bir salgını yakından izlediğini ve dışardan gelen ve lokal yayılan vakalara karşı hazırlık yaptığını söyledi. Yakın zamandaki aynı sivrisinek türü ile yayılan chikungunya ve dengue salgınlarının gösterdiği üzere ABD’ deki Zika salgınının küçük ve lokalize olma ihtimalinin yüksek olduğunu ekledi.

 

Brezilya’ da Mikrosefali ile Doğan Bebek Vakalarda Artış Var

Zika, erişkinler için göreceli olarak orta derecede problem yaratırken (kadınların sadece 5’de birinde ateş, döküntü, artalji veya konjuktivit gibi semptomlar görülür) gelişen fetüs için önemli bir risk teşkil eder. CDC, Brezilya’ daki güncel salgın sırasında Zika virus RNA’sının enfekte gebelerin mikrosefalili yenidoğanlarının veya ölü doğanlarının dokularında tanımlandığını bildirdi.

Brezilya Sağlık Bakanı mikrosefalili doğan bebeklerin sayılarında belirgin bir artış olduğunu rapor etti. Nitekim, kaç mikrosefali vakasının Zika ile ilişki olduğu ve hangi faktörlerin doğmamış fetüsde riski artırdığı hala bilinmemektedir. Gebelikteki Zika virüs enfeksiyonun riskleri ile ilgili yeni çalışmalar planlanmaktadır. Guillain-Barré sendromu da Zika virus enfeksiyonu şüphelenilen hastalarda rapor edilmektedir.

 

Uzmanlar, Brezilya Yaz Olimpik Oyunları İçin Zika Riski Açısından Uyarıyor

Kanada, Toronto Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’ nden Dr Kamran Khan ve arkadaşları Brezilya’ dan uluslararası olarak yayılması beklenen Zika  virus salgını ile ilgili bir modelleme yaptı ve Lancet’te yayınladı. Bu rapora göre, Eylül 2014’ den Ağustos 2015’e kadar 9.9 milyon yolcu Brezilya hava alanından Zika yayılımına müsait yerlere yolculuk etti. Seyahat edenlerin %65’i Amerika’ ya, %27’si Avrupa’ya ve %5’i Asya’ya gitti. Yazarların söylediğine göre Arjantin, İtalya ve ABD toplumlarının %60’ ı mevsimsel Zika yayılımına müsait yerlerde yaşamaktalar. Aşı veya antiviral tedavi olanağı olmadığında, Zika ile mücadelede ana araç kişisel düzeyde sineksavar ilaçlar, toplumsal düzeyde sivrisinek ile mücadele ve insan-sivrisinek-insan döngüsünün Zika ile enfekte insanların diğer sivrisinekler tarafından ısırılmasına engel olarak kırılması ile gerçekleştirilebilir. Yazarlar, 2016 Ağustos’ da Brezilya’ da yapılması planlanan Olimpik Oyunlar için bu yeni ortaya çıkan virüse farkındalığın yükseltilmesi gerektiğini ifade ediyor.