Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Anneliği Ertelemeyin (Sözcü Gazetesi ŞIK eki)

Çalışmak, iş hayatında kendini ispat etmek pek çok kadın için evlilik ve çocuk hayallerinin ertelenmesi anlamına geliyor. Bazen de sosyal ya da sağlıkla ilgili nedenlerden annelik hayalleri ötelenebiliyor. Bu yüzden de yıllar geçtikçe yumurta oranlarında azalma yaşanıyor

Yumurtalıklar da yaşlanır

Düzenli adet görülse bile ilerleyen yaşla birlikte yumurta sayısı azalır, gebe kalma potansiyeli düşer.  Kadınların en büyük yanılgısı, yaşları ileri olsa da henüz adetten kesilmedikleri için rahatlıkla gebe kalabileceklerine inanmalarıdır. Kadınlar için doğurganlık dönemi ilk adet ile başlar ve menopozdan ortalama 5-10 sene önce sona erer. Bunu geç kalmadan anlamak için yumurtalarınızın sayısının belirlenmesi gerekir.

Eğer çocuk planınız varsa…

Yumurtalık rezervinin değerlendirilmesi bu hastalara prognozları hakkında bilgi verirken, uygun tedavi seçimi konusunda da rehberlik eder. Her ne kadar bu testlerle doğurgan yılların ne zaman sona ereceği öngörülemese de, normal dışı değerlere sahip kadınlara ‘fırsat pencerelerinin’ beklediklerinden daha kısa olabileceği ve gebeliklerini ileri bir tarihe ötelemekten kaçınmaları önerilebilir. Türkiye’de yeni bir düzenlemeyle ileride çocuk sahibi olamama riski olan kadınlara yumurtalarım dondurma hakkı tanınıyor.

RİSK faktörlerine DİKKAT!

Sağlıklı olsa bile her kadının yumurtalarını tehdit eden risk faktörleri atabilir. Risk faktörlerini bilmek sağlıklı bir geleceği yapılandırmanın en önemli basamağıdır. Risk faktörlerini şöyle özetleyebiliriz:

35 yaş üstünde olmak: Kadınlarda yumurtalar 30’lu yaşlarda dereceli olarak düşmeye başlar, 35 yaşından sonra anlamlı bir şekilde azalır. 30 yaşında çocuk sahibi olmaya çalışan bir kadının gebe kalma şansı her ay yüzde 20 iken, 40 yaşındaki bir kadının yüzde 5’den azdır.

Ailede erken menopoz olması: Kadınlarda ortalama menopoz yaşı 51’dir. Erken menopoz, 40 yaşından önce yumurtalıkların fonksiyonunu kaybetmesidir. Ailesinde 40 yaş altında menopoza giren akrabaları (anne, teyze, abla, kuzen) olan kadınlar erken menopoz riski altındadır ve aynı yaşta olup bu riski taşımayan bir kadına oranla yumurtaları daha azdır.

Geçirilmiş yumurtalık cerrahisi (endometrioma eksizyonu): Yumurtalıklara uygulanan herhangi bir cerrahi işlem yumurtaları azaltabilir. Endometrioması (çikolata kisti) olan kadınların, ameliyat geçirmemiş olsalar bile, yumurtaları azalmış olabilir.

Kanser tedavisi veya radyoterapi görenler: Kanser teşhisi konması herkes için çok zordur, ancak üreme döneminde olan hastalar için kanser, üremenin kaybı ya da erken menopoz gibi ek bir yük getirmektedir.

HANGİ TESTLER YAPTIRILMALI?

Yumurtalık rezervinin değerlendirilmesinin temel amacı, azalmış yumurta sayısına sahip hastaları tespit etmek ve bu hastaları doğru şekilde yönlendirmektir. Yapılacak testlerle risk faktörleriniz belirlenip yumurtalarınız değerlendirilir.